80 Derece Limon Kolonyası İle Dezenfekte Olun

Corona virüsü hızla dünyaya yayılarak insanların hayatını tehdit etmeye devam etmektedir. Bu virüsten korunmak için kişisel temizliğe ve ellerin dezenfekte edilmesine çok önem gösterilmesi gerekiyor. Öyle ki dezenfektan işleminin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için limon kolonyası en çok tercih edilen sıvılar arasında yer almaktadır. Ancak her kolonya için koruyucu nitelik taşıyor demek ne yazık ki doğru değildir. Limon kolonyalarının dezenfektan özelliğine sahip olmaları için en az 70 ile 95 oranında içeriğinde alkol bulundurması şarttır. Virüsün hızla yayılması marketlerdeki antiseptik malzemelerin tüketilmesine neden olmuştur. Bilindiği gibi zaten antiseptik dezenfektan malzemeler de ortalama olarak yüzde 80 ile 90 oranında alkol içeriğine sahiptirler. Limon kolonyalarının da bu seviyede alkol oranının olması iyi bir antiseptik malzeme olduklarının göstergesi olmuştur.

İnsanlar günlük ihtiyaçlarını gidermek için zamanlarının büyük bir bölümünü dışarıda ve kalabalık bölgelerde geçirmeleri gerekmektedir. Virüs çok hızlı yayılma oranı gösterdiğinden hiç beklenmeyen anlarda insanları yakalama riski taşımaktadır. Korunmak içinse yapılması gereken en önemli hamle dışarıda çok fazla zaman geçiren ya da kalabalık ortamlarda bulunan insanların sık sık ellerini köpüklü suyla yıkamaları, limonlu kolonya ile dezenfekte etmeleri gerekmektedir.

Ayrıca su ve lavaboya ulaşımın sınırlı olduğu durumlarda da yine alkol oranı yüksek kolonyalar koruyucu nitelik taşıyacaklardır. Kişilerin Corona virüsü vakalarından kendilerini koruyabilmeler için hasta kişilerle temasta bulunmaması da çok önemli bir durumdur. Fakat zorunlu bir durum söz konusu ise temasın hemen ardından ellerin bol su ile yıkanarak limonlu kolonya ile temizlenmesi gerekmektedir.

Yüksek alkol içerikli litrelik limon kolonyası günlük tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra da düzenli olarak kullanılmalıdır. Elbette ki virüsten korunmak için tek seçenek limon kolonyası değildir. Ayrıca tütün kolonyası da yüksek alkol içeriği taşıdığı takdirde koruyucu nitelik taşıyacaktır. Günümüzde uzmanların büyük bir kısmı da çeşitli hastalıklardan korunmak için ellerin su ve sabunla iyice yıkandıktan sonra kolonya ile dezenfekte edilmesini önermektedir.

Öyle ki Dünya Sağlık Örgütü açıklamalarına göre Korona virüsünden korunmak için limon ya da diğer aromalı kolonyaların en az yüzde 90 ile 95 arasında etil alkol içerisi gerektiği duyurulmuştur. İlerleyen süreçte kolonya stoklarının azalma riskine karşı insanların litrelik kolonya satın  alarak stoklarını artırmaları önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir